Chystáte sa na dovolenku a rozhodli ste sa nepriplácať si za veľkú batožinu ani za menší kufor, pretože by to stálo viac ako celý let. Všetky svoje veci napcháte do ruksaku, ktorý je plný až po okraj, a vyberiete sa na letisko. Aj keď viete, že váš ruksak technicky spĺňa povolené rozmery nízkonákladových leteckých spoločností, ako sú Ryanair či Wizz Air, stále máte nervy z toho, čo sa môže stať pred nástupom do lietadla.
A potom prichádza okamih pravdy. Zamestnanci začínajú kontrolovať batožinu, cestujúci vkladajú svoje tašky do meracích stojanov. Zrazu zistíte, že váš ruksak sa nezmestí. Doplácate desiatky eur, inak vás nepustia do lietadla. Táto situácia je realitou pre mnoho cestovateľov.
Zozbierali sme skúsenosti cestujúcich, ktorí sa stretli s prísnymi kontrolami batožiny. Niektorí sa im dokázali vyhnúť, zatiaľ čo iní museli zaplatiť príplatky.
Prečo môžem platiť za batožinu až cestou späť?
Aj napriek jednotným podmienkam sa môže stať, že na ceste do vašej destinácie prejdete bez problémov, ale na spiatočnej ceste vás čakajú nečakané príplatky. Ako je to možné?
Podľa vyjadrenia leteckej spoločnosti Wizz Air by sa to nemalo diať. Ich pravidlá pre rozmery batožiny sú rovnaké na všetkých letiskách, odkiaľ spoločnosť lieta. „V blízkej budúcnosti nemáme v pláne tieto podmienky meniť,“ uviedla manažérka komunikácie Wizz Air Sasha Vislaus.
Batožinové pravidlá nízkonákladových spoločností
Spoločnosť Wizz Air umožňuje cestujúcim vziať si na palubu bezplatnú príručnú batožinu, ak jej veľkosť nepresahuje 40 x 30 x 20 centimetrov a váži maximálne 10 kilogramov. Batožina musí byť uložená pod sedadlom.
Spoločnosť Ryanair povoľuje pasažierom príručnú batožinu s maximálnymi rozmermi 40 x 20 x 25 centimetrov, ktorá sa tiež musí zmestiť pod sedadlo. Uloženie v úložných priestoroch nad hlavami nie je povolené.
Skúsenosti cestovateľov s batožinou
Mnohí cestujúci zdieľajú podobné príbehy o tom, ako museli platiť príplatky za nadrozmernú batožinu, aj keď len o pár centimetrov presiahla povolené rozmery. Niektorí boli prekvapení, že pri ceste do destinácie nebol žiadny problém, ale pri spiatočnej ceste museli za svoju batožinu doplácať.
Iní sa stretli s prísnou kontrolou na menších letiskách, kde pracovníci veľmi dôkladne kontrolovali rozmery batožiny. Aj keď sa im podarilo batožinu natlačiť do meracieho stojana, niektorí zamestnanci trvali na tom, že musí vojsť bez stlačenia, čo často viedlo k príplatkom.
Niekoľko cestujúcich malo skúsenosti, keď boli nútení zaplatiť vysoké príplatky za kufor, ktorý presahoval povolené rozmery o dva až tri centimetre. Batožina im následne bola odobratá a umiestnená do podpalubia, čo viedlo k obavám o bezpečnosť drahších vecí v kufri.
Pozor na malé letiská
Skúsenosti cestujúcich ukazujú, že menšie letiská majú často veľmi prísne kontroly batožiny. Na niektorých letiskách musia všetci cestujúci bez výnimky vložiť svoju batožinu do meracieho stojana. Aj keď niektorí cestujúci skúšali prebaliť oblečenie alebo preložiť veci do iných tašiek, niektorí nakoniec museli zaplatiť pokutu, keď sa im batožina do stojana nezmestila.
Tieto príbehy poukazujú na dôležitosť dôkladného dodržiavania batožinových pravidiel, najmä pri cestovaní s nízkonákladovými spoločnosťami. Aj malá odchýlka od povolených rozmerov vás môže stáť desiatky eur, takže sa oplatí skontrolovať rozmery batožiny ešte pred odchodom na letisk