Novú linku do talianskej Bologne aj lety počas celej zimy do Hurghady a Marsa Alam. To ponúka zimný letový poriadok Letiska M. R. Štefánika, ktorý začne platiť od nedele 29. októbra 2017. Cestujúci môžu využiť z Bratislavy počas jesene a zimy spolu 26 pravidelných liniek do 18 krajín.

(viac…)

Ako nakupovať letenky čo najlacnejšie?

Niektorí ľudia preferujú nízkonákladové letecké spoločnosti, iní sú ochotní priplatiť si za pohodlie drahších aeroliniek. V oboch prípadoch však existujú postupy, vďaka ktorým sa vám môže letenky podariť kúpiť čo najlacnejšie. V tomto článku vám priblížime zopár bodov, ktoré vám pomôžu kupovať lacnejšie letenky.

Viete kam a kedy chcete letieť?

Vo všeobecnosti platí, že čím ste flexibilnejší, tým lacnejšie sa vám podarí cestovať. Ak máte pevne stanovený termín, nemáte na výber. Ceny leteniek do rovnakých destinácií sa môžu v rôznych termínoch značne líšiť a pokiaľ nie ste viazaní presným dátumom, môžete si vybrať tú najvýhodnejšiu možnosť v podobe najlacnejšej letenky. Úplne ideálna situácia nastáva, ak ešte presne neviete, kam by ste chceli ísť. V tomto prípade sú vaše možnosti naozaj široko otvorené a voľba je iba na vás.

Vyhnite sa obľúbeným termínom

Ceny leteniek sa menia v závislosti na tom, aký je v danom termíne záujem o cestu do cieľovej destinácie. Ak sa teda vyhnete termínom, kedy veľa ľudí cestuje, malo by sa vám podariť kúpiť letenky lacnejšie. To platí hlavne pre letné prázdniny, Vianoce, Nový rok či štátne sviatky vo vašej destinácií. Tieto termíny síce dokážu vytvoriť špeciálnu atmosféru, no ceny leteniek sú počas nich vyššie.

Nakupujte letenky s dostatočným predstihom

Aj keď je ťažké stanoviť najvýhodnejší čas nákupu letenky, určite si ho nenechávajte na poslednú chvíľu. Nie len že môžu byť letenky pre daný termín úplne vypredané, no takmer určite budú drahšie, ako keby ste ich kúpili vopred. Ak chcete cestovať po Európe, najlepšie bude kúpiť letenky aspoň 1 až 2 mesiace pred plánovaným odletom. Ak cestujete ďalej, radšej si ich zadovážte ešte s väčším predstihom.

Takisto si dajte pozor na nadmerné kontrolovanie ceny leteniek na stránkach leteckých spoločností. Niektoré z nich zaznamenávajú vašu aktivitu na ich stránkach a keď vidia, že si danú letenku pozeráte pravidelne, umelo zvyšujú ich cenu. Riešením tohto problému môže byť vymazanie cookies z prehliadača, ktorý používate.

Najlacnejšie nakúpite priamo u leteckých spoločností

Letenky môžete porovnávať a nakupovať jednou z týchto dvoch možností:

  • Priamo na stránkach leteckých spoločností.
  • Na iných stránkach predávajúcich letenky od viacerých leteckých spoločností.

Každá z týchto možností má svoje výhody a nevýhody, no jedna vec je vždy pravdivá. Najlacnejšie letenky nájdete vždy priamo na stránkach leteckých spoločností. Ďalšie stránky, na ktorých môžete nakúpiť letenky, fungujú na báze provízie, ktorú získavajú od leteckých spoločností za predaj ich leteniek. Je teda logické, že na týchto stránkach budú letenky vždy o niečo drahšie.

Nevýhodou je vyššia náročnosť porovnávania leteniek ponúkaných jednotlivými aerolinkami. Musíte si totiž najprv zistiť, ktoré spoločnosti do vybranej destinácie lietajú, a následne na stránkach každej z nich zistiť cenu leteniek. Je to trochu zdĺhavé, no vaša peňaženka sa vám odvďačí.

Nakupovanie leteniek na stránkach partnerov leteckých spoločností a rôznych porovnávacích stránkach je síce drahšie, no prináša so sebou určitú mieru pohodlia. Všetky možnosti sa vám tu zobrazia na jedno kliknutie a navyše môžete na týchto stránkach jednoducho kombinovať lety viacerých spoločností. Nie všade sa dá dostať priamo a porovnávacie stránky vám umožnia jednoducho nájsť kombinované lety s prestupom.

Porovnajte lety z viacerých letísk

Do sveta môžete letieť nie len z Bratislavy alebo Viedne, ale aj Prahy, Brna či Budapešti. Všetky tieto letiská sú zo Slovenska dobre dostupné a môžu vám sprístupniť cestu k lacnejšej letenke. Nezabudnite však pri porovnávaní cien zohľadniť aj ďalšie náklady ako cesta na dané letisko, zaplatenie poplatku za parkovanie či mnohé ďalšie. Nechcete predsa kvôli letenke cestovať na vzdialenejšie letisko a vo výsledku zaplatiť viac, ako keby ste zvolili jednoduchšiu možnosť.

Zmena prepravy batožiny u Ryanairu

Nízkonákladová spoločnosť Ryanair oznámila, že od 1. novembra nastávajú zmeny v zapísanej a príručnej batožine. Okrem nižšej ceny za podlabnú batožinu sa taktiež zvýši hmotnostný limit z 15kg na 20kg. Príručnú batožinu si však do lietadla môžete zobrať len v prípade, že máte zakúpený prioritný nástup, v opačnej situácii poputuje váš kufor taktiež do podpalubia, ktorý odovzdáte pri nástupnej bráne.

(viac…)

Vitajte v Saint Tropez

V meste, ktoré dýcha svojou stredomorskou atmosférou. Kedysi malá rybárska dedina, dnes hojne navštevované mesto ležiace v strede Francúzskej riviéry. Pre jedného čarovné, inému ulahodí možno menej, no každý si tu nájde pre seba niečo zaujímavé. Najviac si Saint Tropez vychutnáte mimo hlavnej sezóny, kedy je mestečko pokojnejšie. (viac…)

TOP