Bezpečnostná kontrola na letisku Bratislava

 

Zákony o civilnom letectve nariaďujú, že každá osoba zúčastnená na leteckej doprave je povinná podrobiť sa osobnej kontrole, ako aj kontrole prepravovaných vecí. Tejto kontrole sa teda v žiadnom prípade nevyhnete, a ak by ste ju odmietli, budete z prepravy vylúčení bez nároku na akúkoľvek náhradu. Bezpečnostná kontrola sa týka každého letiska, no jej rozsah záleží na požiadavkách osôb, ktoré ju vykonávajú. V tomto článku vám priblížime, ako bezpečnostná kontrola prebieha na letisku Bratislava.

 

  1. Prvým krokom, ktorý by ste mali po príchode na letisko vykonať, je tzv. check-in, teda odbavenie. To sa na letisku Bratislava uskutočňuje na prízemí, kde by ste mali nájsť prepážku vášho dopravcu, získať palubný lístok a prípadne odovzdať batožinu určenú do podpalubia. Niektoré letecké spoločnosti, najmä tie nízkonákladové, umožňujú túto činnosť vykonať cez internet. V tomto prípade môžete po príchode na letisko smerovať rovno k bezpečnostnej kontrole. Ak však letíte aj s batožinou určenou do podpalubia, budete si musieť postáť aj v rade na check-in.
  2. Stanovisko bezpečnostnej kontroly sa nachádza na 1. poschodí a najpohodlnejšie sa k nemu dostanete použitím eskalátora nachádzajúceho sa po vstupe do letiskovej haly na ľavej strane.
  3. Po pristúpení k bezpečnostnej kontrole na vás bude čakať posuvný pás, na ktorý musíte umiestniť všetky prepravované predmety. Vyložte príručnú batožinu na prepravný pás a ostatné veci vyložte do nádoby, ktorú dostanete.



  4. Všetky prepravované tekutiny, pasty, gély či detskú stravu musia byť zabalené v samostatných nádobách, ktorých objem neprekračuje 100 ml. Všetky nádoby musia byť umiestnené v priehľadnom plastovom vrecku s možnosťou opätovného uzatvárania, ktorého kapacita je maximálne 1 liter. Ak takéto vrecko nemáte, môžete si ho zakúpiť v automate nachádzajúcom sa pred vstupom na bezpečnostnú kontrolu.
  5. Ak prepravujete osobný počítač, fotoaparát, či akúkoľvek väčšiu elektroniku, vyložte ju z príručnej batožiny a umiestnite ju do nádoby.
  6. Z vreciek vyložte akékoľvek predmety ako mobilný telefón, peňaženku či kľúče.
  7. Vyzlečte si hrubé vrchné vrstvy odevu ako bunda, sako či kabát. Takisto si dajte dole opasok, hodinky, či ďalšie doplnky. Cieľom je zbaviť sa pred prechodom cez detektor kovov všetkého kovového.
  8. Myslite na to, že v príručnej batožine nemôžete prepravovať niektoré predmety ako:
    • Strelné zbrane a ich napodobeniny
    • Výbušniny a zápalné látky a zariadenia
    • Ostré predmety ako nože, nožničky a mnohé ďalšie
    • Nebezpečné tupé predmety
    • Omračujúce zariadenia
  9. Počkajte na výzvu pracovníka bezpečnostnej kontroly a prejdite detektorom kovov. Ak detektor zachytí akékoľvek kovové predmety, zapípa, a vy budete podrobení kontrole pracovníkom s ručným detektorom kovov. Takisto je možné, že budete vyzvaní vyzuť si topánky, ktoré budú pracovníkom skontrolované.
  10. Pracovníci bezpečnostnej kontroly môžu odobrať stery z vašich rúk, oblečenia, či akýchkoľvek prepravovaných predmetov. Táto časť bezpečnostnej kontroly bola pridaná iba nedávno a jej účelom je detekcia výbušnín. Nemáte sa však čoho báť, táto kontrola je náhodná a nie je nijako zdraviu škodlivá.
  11. Ak úspešne prejdete bezpečnostnou kontrolou, môžete si znova obliecť všetko svoje oblečenie a prepravované veci pobaliť do príručnej batožiny. Následne pokračujete do zóny za bezpečnostnou kontrolou, kde budete čakať na otvorenie terminálu a nástup do lietadla.




TOP