Odpovede na všetky časté otázky
prílet na letisko, bezpečnostná kontrola, batožina

Príchod na letisko

Načo nezabudnúť a kedy sa dostaviť na letisko pred plánovaným odletom

  • Na letisko by ste mali prísť zhruba 2 hodiny pred plánovaným termínom odletu, aby ste bez zbytočného naháňania stihli prejsť check-inom a bezpečnostnou kontrolou. Ak sa nemôžete dostaviť v takomto predstihu, určite nepríďte neskôr ako 40 minút pred odletom. Podmienky jednotlivých dopravcov sa však líšia, takže bude o príchode na letisku najlepšie informovať sa u toho vášho.
  • Nezabudnite si zobrať osobné doklady. Pre niektoré destinácie postačí občiansky preukaz, inde budete potrebovať aj cestovný pas. Vopred si zistite, aký doklad pre cestu do vašej destinácie potrebujete a či sú vyžadované vstupné formality ako napríklad víza. Dôkladnou prípravou predídete prípadným komplikáciám.
  • Takisto si nezabudnite zobrať cestovné poukazy, doklady o cestovnom poistení a hlavne peniaze či platobné karty.

Balenie a batožina

Základne rozdelenie a pravidlá pre príručnú a podpalubnú batožinu

  • Batožina, ktorú prepravujete sa delí na dve hlavné skupiny, a to na príručnú batožinu, ktorú si so sebou beriete na palubu lietadla a na batožinu určenú do podpalubia. Niektoré predmety je vhodnejšie pobaliť do jedného z týchto typov batožiny.
  • Zvoľte si správny typ batožiny. S batožinou určenou do podpalubia nie je vždy zaobchádzané opatrne a je vhodné zaobstarať si pevný kufor. Batožinu môžete navyše ochrániť použitím ochrannej fólie. Batožinu si môžete nechať za poplatok obaliť fóliou aj priamo na letisku.
  • Dbajte na veľkosť a hmotnosť batožiny. Povolená veľkosť a hmotnosť batožiny býva v závislosti na prepravcovi obmedzovaná, pričom za jej prekročenie si budete musieť priplatiť. Pozor však na veľkosť príručnej batožiny, pretože tá sa musí bezpodmienečne zmestiť do priehradky nad sedadlom v lietadle.
  • Nie všetci prepravcovia vám umožňujú zobrať si oba typy batožiny, respektíve si možno budete musieť za niektorú z nich priplatiť. To sa týka najmä nízkonákladových leteckých spoločností, no vždy si vopred zistite, prepravu akej batožiny máte v cene. Presné podmienky prepravcov nájdete v članku batožina.
  • Myslite na to, že do príručnej batožiny si nesmiete pobaliť ostré, či inak nebezpečné alebo zdraviu škodlivé predmety. To platí aj pre manikúrové nožničky. Takisto sú tu obmedzenia na množstvo prepravovaných tekutín a gélov a na maximálnu veľkosť jednej nádoby. Viac informácií na túto tému nájdete v našom článku o bezpečnostnej kontrole.
  • Cenné a krehké veci, ako napríklad mobilné telefóny, peniaze, drahú elektroniku či suveníry, si nikdy nedávajte do podpalubia. Príručnú batožinu máte stále pod svojim dohľadom a nemusíte sa báť, že bude poškodená či sa stratí.

Prílet na letisko

Vyzdvihnutie batožiny a reklamácia poškodenej či stratenej batožiny

  • Po prílete na letisko prejdete kontrolou dokladov a vyzdvihnete si svoju prepravovanú batožinu. Ak ste cestovali iba s príručnou batožinou, môžete po kontrole dokladov z letiska odísť a pokračovať vo svojej ceste.
  • Na stanovisko vyzdvihovania batožiny prichádzajú jednotlivé kufre a cestovné tašky na posuvnom páse. Podľa čísla vášho letu a informácií na monitoroch nájdete správny pás, z ktorého si následne vyzdvihnete svoju batožinu.
  • Ak sa vaša batožina stratí, je poškodená, alebo z nej niečo zmizlo, ihneď kontaktujte reklamačné oddelenie nachádzajúce sa priamo v príletovej hale. Väčšinou si každá letecká spoločnosť svoje reklamácie vybavuje sama. S pracovníkom reklamačného oddelenia spíšete protokol a následne budete pokračovať podľa jeho inštrukcií. Dopravca je podľa zmluvného vzťahu vzniknutého pri kúpe letenky zodpovedný za stratu či poškodenie vašej batožiny a zodpovedá aj za jej vyhľadanie či odškodnenie cestujúceho. Podmienky jednotlivých prepravcov sa však líšia.

Preprava tehotných žien a detí

Potrebné doklady pre dieťa , detská strava, lieky a obmedzenia pre tehotné ženy

  • Kedysi bolo možné mať deti zapísané v cestovnom pase rodiča, no v súčasnosti musí mať každé prepravované dieťa svoj vlastný cestovný pas. Dajte si pozor na platnosť dokladov, keďže detské cestovné pasy sú vydávané na kratšiu dobu, ako tie pre dospelých.
  • Pre dojčatá nie je možné zakúpiť samostatné sedadlo a sú prepravované spolu s osobou staršou ako 14 rokov.
  • Detskú stravu je možné prepravovať v príručnej batožine a to aj v nádobách s objemom väčším ako 100 ml. Jedná sa o výnimku z pravidla, ktoré obmedzuje veľkosť jednotlivých nádob s tekutinami a gélmi.
  • Lieky pre deti je takisto možné pribaliť do príručnej batožiny. Ak ich objem prekračuje 100 ml, je však nutné disponovať potvrdením od lekára v slovenskom a anglickom jazyku. V opačnom prípade nepotrebujete potvrdenie od lekára ani lekársky predpis.
  • Myslite na to, že cesta lietadlom nemusí byť pre dieťa príjemnou skúsenosťou, a to najmä kvôli bolestiam v ušiach, ktoré môže vzlietanie a pristávanie lietadla spôsobiť. Snažte sa urobiť všetko pre to, aby bolo vaše dieťa spokojné a neznepríjemňovalo cestu ostatným pasažierom lietadla.
  • Tehotné ženy môžu bez obmedzení cestovať spravidla do konca 28. týždňa tehotenstva. Pri rizikových alebo pokročilejších tehotenstvách je potrebné potvrdenie od lekára. Podmienky a časové obmedzenia sa však pri jednotlivých leteckých spoločnostiach líšia.

Preprava zvierat

Čo by ste mali vedieť pri preprave vaších domácich miláčikov

  • To, či môžete zvieratá prepravovať leteckou dopravou, závisí nie len na pravidlách danej leteckej spoločnosti, ale aj na legislatíve krajiny, do ktorej cestujete. Niektoré krajiny nepovoľujú prívoz živých zvierat na ich územie.
  • Niektoré letecké spoločnosti umožňujú prepravu zvierat na palube lietadla, avšak mnohé z nich ju zakazujú. Výnimkou býva preprava vodiaceho psa s osobou, ktorá jeho pomoc potrebuje.
  • Povolenie prepravy zvierat sa často obmedzuje na konkrétne typy zvierat, ako napríklad psy či mačky a ich veľkosť. Obmedzené býva aj to, či môžete zviera priniesť na palubu lietadla, alebo musí byť umiestnené v batožinovom priestore.
  • Každé zviera musí byť umiestnené v špeciálnej prepravke prispôsobenej na prepravu lietadlom. Táto prepravka musí mať pevné dno a musí umožňovať zvieraťu bez problémov dýchať.
  • Myslite na to, že preprava lietadlom je pre domácich miláčikov stresujúcou skúsenosťou a môže byť pre nich veľmi nepríjemná. Dobre si zvážte, či ich naozaj chcete so sebou zobrať.

Ďalšie informácie o batožine a prepravných podmienkach spoločnosti Ryanair

TOP